Artyści z Podlasia i z Warszawy, spotykający się na plenerach, wyrażający się w różnych formach artystycznych, malarskich, na rozmaitych podłożach i w tkaninie, postanowili wystawić wspólny projekt, który nazwali: „Święto wody”.
Skąd ten zamysł i co łączy tych artystów, tak odrębnych w realizacjach swych założeń artystycznych?
Po pierwsze, wszyscy twórcy tej wystawy są czynni w Stowarzyszeniu Marynistów Polskich, jednej z najstarszych i ciągłe aktywnych organizacji artystycznych w Polsce. Stowarzyszenie Marynistów Polskich zostało powołane w celu prezentacji środowiska morskiego, nadmorskiego oraz śródlądowego – środkami artystycznego wyrazu. SMP zrzesza twórców kultury marynistycznej a więc: malarzy, rzeźbiarzy, fotografików, literatów, publicystów, historyków, kompozytorów, medalierów itp. Przedstawiciele w/w dziedzin prezentują swoją twórczość w zakresie artystycznym i ekologicznym.
Po drugie, artyści uznają, co uprzednio niejednokrotnie przedyskutowali, że malarstwo jest formą projektowania i twórczego, swoistego utrwalania natury, dostrzeżenia jej piękna tu i teraz, w przemijającym czasie. Heraklitejskie „Panta rei” – „wszystko płynie”, dotyczy nie tylko zmieniającego się czasu, ale także znikającej rzeczywistości, którą tak trudno uchwycić, jak wysychające źródła inspiracji i nasze braki kontaktu z naturą.
Artyści biorący udział w wystawie:
Małgorzata Bartel
Krzysztof Chyży
Elżbieta Czausz - Matel
Marek Czyżewski
Jolanta Gałązka
Beata Palikot - Borowska
Wystawa obrazów dostępna jest w dniach 12.09-24.11.2024 we foyer Sceny Kameralnej przed spektaklem oraz w przerwach. Bilet zakupiony na przedstawienia na Scenie Kameralnej jest równocześnie biletem wstępu na wystawę w dniu spektaklu.