Gmach Dużej Sceny wybudowany został w latach 1912-1913 według projektu architekta prof. Czesława Przybylskiego. Przepiękne stuletnie eklektyczne wnętrze z widownią na ponad 700 miejsc, łączy kilka stylów architektonicznych, głównie barok i antyk. Szczególnie widoczne są ocalałe z oryginalnego wystroju motywy rzeźbiarskie i zdobnicze charakterystyczne dla rokoka. Nad oknem scenicznym widnieje ciekawie wykonany fryz figuralny z motywami antycznymi. Balustradę lóż zdobi stylizowany ornament z elementami roślinnymi.
Widownię, podzieloną na 3 części: parter, loże i balkon, cechuje dobra akustyka i widoczność. Scena o powierzchni prawie 400 m2 wyposażona jest w obrotówkę o średnicy 17 m, posiada również obszerną i wysoką kieszeń boczną na dekoracje. Na proscenium umieszczona została fosa orkiestrowa, którą można zabudować według potrzeb do wysokości podłogi scenicznej. Widownię Dużej Sceny otacza półkolisty hall, w którym znajdują się szatnie. Na piętro prowadzą eleganckie, zdobione marmurowe schody.
W podziemiach foyer Dużej Sceny znajduje się bufet teatralny Cafe Teatr, w którym odbywają się również spotkania i fora dyskusyjne.
Informacje o dostępności architektonicznej Teatru znajdują się na podstronie DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI.
/fot. Michał Pasich/
- Szczegółowy opis Dużej Sceny (PDF do pobrania)